Popis závodu:

Dušičkové kobylky jsou orientační závod dvojic na horských nebo trekových kolech bez přídavného pohonu (kategorii e-bike / elektrokol nemáme). Je určen pro všechny, co rádi jezdí na kole, poznávají hezkou přírodu a občas se při tom dívají do mapy. Dušičkové kobylky jsou určeny jak opravdovým sportovcům, tak amatérům, ale hlavně všem, co se chtějí dobře pobavit a nejsou moc “slečinky”. Na rozdíl od Ztracených kobylek nejsou Dušičkové kobylky určeny pro rodiny s dětmi. Přeci jen může být koncem října dost zima a pak ta povinná kontrola pozdě večer
Cílem účastníků je sesbírat co nejvíce bodů v časovém limitu. Trať si tedy volí každý sám, aby se včas vrátil a aby přitom sesbíral maximum bodů. Tedy každý sám … je to závod dvojic, tak se musíte dohodnout, což bývá někdy těžké. :) Ve dvojici se musíte pohybovat celou dobu závodu (musíte být od sebe nejdále “na doslech”) a pokud se rozdělíte, bude Váš tým diskvalifikován. Na všechny kontroly se musí dostavit oba z dvojice, v žádném případě nemůže zůstat jeden z hlídky pod kopcem apod. Dodržování tohoto pravidla mohou kontrolovat naši komisaři na trati, kteří podvádějící dvojici vyloučí ze soutěže. Jízda ve dvojici má ale i výhody, je naopak povolena vzájemná pomoc ve dvojici, tedy klidně si vezměte gumicuky a až půjde do tuhýho, zapřáhněte toho silnějšího tahouna …
Proč “Dušičkové”? Chceme netradičním, ale důstojným způsobem uctít památku zesnulých. Proto vyzýváme všechny, aby se na trati chovali v souladu s tímto ustanovením.

Trať:
Trať závodu si volíte sami, podle toho, jaké kontroly zvládnete navštívit a jak moc budete bloudit. Cílem není navštívit všechny kontroly, ale navštívit ty, které Vám přinesou nejvíce bodů ve stanoveném limitu. Pozdní příjezd penalizujeme. Ukážeme Vám krásná místa v okolí. Určitě vás poženeme do kopců i údolíček, abyste se trošku zapotili. A některé kontroly určitě nějak ovlivní přívlastek “Dušičkové” … nechte se překvapit!

Prezentace:
Prezentace před závodem bude v pátek 29. října od 20:00 do 22:00 a v sobotu 30. října od 9:00 do 10:30 v areálu startu – cíle, tj. v obci Sklenařice – v hostinci Mexiko. Výklad trati provedeme v sobotu 30. října v 10:40.

Start:
Místo startu bude ve Sklenařicích od hostince Mexiko. První dvojice vyjedou na trať v 11:00. Podle počtu přihlášených účastníků budeme volit počet zároveň startujících dvojic a rozestupy mezi nimi, abychom mohli poslední dvojici vypustit na trať nejpozději v 11:30.

Cíl a vyhlášení výsledků:
Cíl bude na stejném místě jako start. Časový limit budou mít všechny kategorie 5 hodin od startu. Výsledky z trati počítáme po vašem dojezdu, ale tím závod nekončí, viz níže. Výsledky pak vyhlásíme mezi devátou a desátou hodinou večer. Následovat bude vyhlášení výsledků celé SHOCart ligy, které jsou Dušičkové kobylky součástí.

Bodování, kontroly:
Kontroly umístěné v terénu obodujeme v rozmezí od 1 do 41 bodů podle obtížnosti jejich dosažení. Číslo kontroly udává zároveň bodový zisk dosažený po získání kontroly, tj. kontrola číslo 23 je za 23 bodů. Maximum dosažitelných bodů oznámíme v rámci výkladu trati. Plánujeme i bonus za sesbírání série kontrol. Jednotlivé kontroly označíme bílo-oranžovými orienťáckými lampiónky (případně jinak) a na každou z nich umístíme orienťácké kleště (očíslované), aby nebylo možné jednotlivé kontroly zaměnit. Kleštěmi se procvakává hrací kartička. Od součtu získaných bodů za posbírané kontroly odečítáme penalizaci za pozdní příjezd. Prvních 5 minut 2 body za každou započatou minutu zpoždění, od 6. minuty 5 bodů za každou započatou minutu zpoždění, od 11. minuty pak 10 bodů za každou započatou minutu zpoždění. Příjezd o více jak 60 minut po limitu znamená ve všech kategoriích diskvalifikaci. Nasbírané body kontrolujeme výhradně z neroztržené hrací kartičky. Pokud ji někdo ztratí nebo ji přiveze nezpracovatelnou, budeme muset jeho tým vyřadit ze závodu. Pozor, Dušičkové kobylky mají jeden zásadní špek, projet trať během dne nestačí. Večer ještě musíte absolvovat povinnou kontrolu. Mezi 17:30 a 20:30 závod pokračuje povinným hodem na čamburíně, kterého se musí zúčastnit opět oba z dvojice. Do výsledků se započítávají body obou z dvojice, ale i případná penalizace za porušení pravidel čamburíny.

Jak se určuje pořadí:
Hlavním úkolem je posbírat co nejvíce bodů. Tedy prvním srovnávacím kritériem jsou získané body za nalezené kontroly po započtení případné penalizace za pozdní příjezd. Když nasbíráte například 350 bodů, ale přijedete 6 a půl minuty po limitu, získáte 20 penalizačních bodů, tedy máte výsledných 330 bodů. Druhým kritériem je čas, jaký jste na sesbírání bodů potřebovali. Když bude mít jiná hlídka také 330 bodů, ale přijede třeba minutu před limitem, bude v pořadí před vámi, protože na získání stejného počtu bodů potřebovala méně času. Pokud by ani po porovnání času nebylo možné určit lepší tým, rozhoduje datum a čas přihlášení týmu do závodu. Dřívější registrace je výhodou. Případné spory řeší ředitel závodu. Výsledky je možné zkontrolovat před závěrečným ceremoniálem, aby si je mohli všichni zkontrolovat a případně včas reklamovat.

Mapy:
Na závod připravíme speciální cykloturistické mapy v měřítku 1:40 000 od SHOCartu. A pak taky možná nějakou mapu speciální. :) Čekejte ale mapy se zakreslenými kontrolami a bodovým ohodnocením kontrol. Mapy dostanete v okamžik startu, popis kontrol obdržíte při prezentaci. Pro orientaci v terénu je zakázáno využívat jakékoliv navigační systémy, navigace v mobilních telefonech apod.

Mapníky:
Rádi Vám půjčíme kobylkomapníky naší výroby. Budeme půjčovat mapníky otočné s rozměry 30 x 30 cm (více viz tento článek), za půjčovné 100 Kč. V případě potřeby Vám pomůžeme i s jejich montáží.
Mapníky si rezervujete přímo v rámci registrace na závod, platbu za jejich zapůjčení provedete až na místě, samostatně při vyzvednutí mapníku.

Doporučené vybavení:
Horské, krosové nebo trekingové kolo, občerstvení a pití na cestu, mobilní telefon, mapník a samozřejmě helma a jiné povinné vybavení. Na některých kontrolách se můžou hodit i nějaké peníze.

Startovné:
Startovné za dvojici je odstupňováno do dvou pásem:
600 Kč při platbě převodem do 25. října, později platba už jen na místě,
700 Kč při platbě na místě.
Bankovní účet pořadatelů je 2100241054/2010. Jako VS uvádějte telefonní číslo zadané při registraci.
Sponzorům a partnerům závodu nabízíme start zdarma, viz program pro sponzory!

Garantujeme vysokou jistotu využití Vašich peněz. Pokud se z Kobylek nakonec odhlásíte do 16. října, vrátíme Vám celý Vámi zaplacený obnos zpět. Později odhlášení dostanou zpět zaplacené startovné ponížené o 200 Kč. Těm, co se neodhlásí, ale na závod nepřijedou, startovné nevracíme. Pokud by nakonec nebylo možné akci uspořádat, vrátíme celý zaplacený obnos zpět.

Co dostanu za startovné:
Zejména parádně rozmístěné kontroly v kraji Zapadlých vlastenců – tj. západních Krkonoš a Jizerek. V ceně startovného je dále čaj před závodem a polévka a pivo po závodě, to vše pro dvojici. Motivací k závodění s ostatními mohou být i ceny, které máme připraveny pro první tři místa v každé z kategorií. A protože Vás budeme nutit zůstat na večer :), máme objednánu rockovou kapelu Kompress, která nám ten večer jistě parádně oživí. Vstup je také obsažený v ceně startovného.

Registrace:
Registraci týmu provádějte pomocí formuláře na této stránce. Vyberte si svoje startovní číslo a ovlivněte, kdy budete startovat. Vyšší čísla startují později. Maximální počet účastníků pro letošní ročník je 50 týmů. S registrací ale určitě neotálejte, pokud se do startovky nedostanete, stanete se pouhými náhradníky, kteří se pak budou dozvídat o uvolněných místech a budou se o ně muset rychle poprat.

Podmínky účasti:
Jsou na této stránce a určitě si je prosím důkladně pročtěte! Pokud s podmínkami nesouhlasíte, máte problém s pravidly uvedenými v těchto propozicích, neregistrujte se, nejezděte k nám a zamiřte za jinou zábavou.

Hygienická opatření:
Všichni účastníci, organizátoři i pracovníci budou povinni dodržovat aktuálně platná covidí nařízení vlády.

Kategorie:
1) MM … Muži
2) DD … Ženy
3) MD … Mix

Ubytování, jídlo a zázemí:
Ubytování si budete muset zajistit sami (například takto), podle Vašeho zájmu ale můžeme nějak pomoct. Pokud by od Vás bylo dostatek zájemců (pište na kobylky@sklenarice.com) zkusíme pro Vás zajistit ubytování ve Stodolách, které jsou spíše pro větší skupiny. Nebo můžeme pár skalních naskládat přímo na Mexiku na karimatku a ve spacáku, pokud si je přivezete, ale kdo ví, kdy se tam bude usínat. :) Pokud byste měli zájem o tuhle “spartu”, pište také na kobylky@sklenarice.com.

Parkování na místě bude řádně označeno.

Sponzoring:
Naše závody jsou našimi účastníky dobře hodnocené nejen díky organizačnímu nadšení našeho týmu, ale také díky tomu, že máme skvělé sponzory. O roku 2020 jsme sponzory začali škálovat a péči o ně provádíme systematičtěji. Pokud byste měli zájem náš závod podpořit, pročtěte si podmínky a určitě se nám ozvěte. Jsme stále malá akce a každé podpory si umíme velmi vážit!

Plakát: