Popis závodu:

Hasičské kobylky jsou orientační závod dvojic na horských nebo trekových kolech bez přídavného pohonu (kategorii e-bike / elektrokol nemáme). Je určen pro všechny, co rádi jezdí na kole, poznávají hezkou přírodu a občas se při tom dívají do mapy. Hasičské kobylky jsou určeny jak opravdovým sportovcům, tak amatérům, ale hlavně všem, co se chtějí dobře pobavit a nejsou moc “slečinky”. Na rozdíl od Ztracených kobylek nejsou Hasičské kobylky určeny pro rodiny s malými dětmi. Přeci jen může být koncem října dost zima a pak ta povinná kontrola pozdě večer
Cílem účastníků je sesbírat co nejvíce bodů v časovém limitu. Trať si tedy volí každý sám, aby se včas vrátil a aby přitom sesbíral maximum bodů. Tedy každý sám … je to závod dvojic, tak se musíte dohodnout, což bývá někdy těžké. :) Ve dvojici se musíte pohybovat celou dobu závodu (musíte být od sebe nejdále “na doslech”) a pokud se rozdělíte, bude Váš tým diskvalifikován. Na všechny kontroly se musí dostavit oba z dvojice, v žádném případě nemůže zůstat jeden z hlídky pod kopcem apod. Dodržování tohoto pravidla budou kontrolovat naši komisaři na trati, kteří podvádějící dvojici vyloučí ze soutěže. Jízda ve dvojici má ale i výhody, je naopak povolena vzájemná pomoc ve dvojici, tedy klidně si vezměte gumicuky a až půjde do tuhýho, zapřáhněte toho silnějšího tahouna …
Proč “Hasičské”? Chceme tímto způsobem vzdát hold hasičům, kteří zachraňují naše životy a majetky, když přijde požár nebo nějaká živelní katastrofa. Hasičům, kteří, zejména pokud jde o ty dobrovolné, jsou tmelem našich vesnic a jsou součástí našeho kulturně-společenského dědictví.

Trať:
Trať závodu si volíte sami, podle toho, jaké kontroly zvládnete navštívit a jak moc budete bloudit. Cílem není navštívit všechny kontroly, ale navštívit ty, které Vám přinesou nejvíce bodů ve stanoveném limitu. Pozdní příjezd penalizujeme. Ukážeme Vám krásná místa v okolí. Určitě vás poženeme do kopců i údolíček, abyste se trošku zapotili. Všechny kontroly určitě nějak ovlivní přívlastek “Hasičské” … nechte se překvapit!

Prezentace:
Prezentace před závodem bude v pátek 21. října od 20:00 do 22:00 a v sobotu 22. října od 9:00 do 10:30 v místě startu – cíle, tj. v obci Sklenařice – v hostinci Mexiko. Výklad trati provedeme v sobotu 22. října v 10:40.

Start:
Místo startu bude ve Sklenařicích od hostince Mexiko. První dvojice vyjedou na trať v 11:00. Podle počtu přihlášených účastníků budeme volit počet zároveň startujících dvojic a rozestupy mezi nimi, abychom mohli poslední dvojici vypustit na trať nejpozději v 11:30.

Cíl a vyhlášení výsledků:
Cíl bude na stejném místě jako start. Časový limit budou mít všechny kategorie 5 hodin od startu. Výsledky z trati počítáme po vašem dojezdu, ale tím závod nekončí, viz níže. Výsledky pak vyhlásíme mezi devátou a desátou hodinou večer.

Bodování, kontroly:
Kontroly umístěné v terénu obodujeme v rozmezí od 1 do 65 bodů podle obtížnosti jejich dosažení. Číslo kontroly udává zároveň bodový zisk dosažený po získání kontroly, tj. kontrola číslo 23 je za 23 bodů. Maximum dosažitelných bodů oznámíme v rámci výkladu trati. Jednotlivé kontroly označíme bílo-oranžovými orienťáckými lampiónky (případně jinak) a na každou z nich umístíme orienťácké kleště (očíslované), aby nebylo možné jednotlivé kontroly zaměnit. Kleštěmi se procvakává hrací kartička. Od součtu získaných bodů za posbírané kontroly odečítáme penalizaci za pozdní příjezd. Prvních 5 minut 2 body za každou započatou minutu zpoždění, od 6. minuty 5 bodů za každou započatou minutu zpoždění, od 11. minuty pak 10 bodů za každou započatou minutu zpoždění. Příjezd o více jak 60 minut po limitu znamená ve všech kategoriích diskvalifikaci. Nasbírané body kontrolujeme výhradně z neroztržené hrací kartičky. Pokud ji někdo ztratí nebo ji přiveze nezpracovatelnou, budeme muset jeho tým vyřadit ze závodu. Pozor, Hasičské kobylky mají jeden zásadní špek, projet trať během dne nestačí. Večer ještě musíte absolvovat povinnou kontrolu. Mezi 17:30 a 20:30 závod pokračuje povinným hodem na čamburíně, kterého se musí zúčastnit opět oba z dvojice. Do výsledků se započítávají body obou z dvojice, ale i případná penalizace za porušení pravidel čamburíny.

Aktualita ke třem “echt-hasičským” kontrolám
Na trati jsou 3 kontroly, které jsou ještě více hasičské než ty ostatní. Na jedné vás čeká dovednostní soutěž, na druhé pak vědomostní kvíz. V obou případech je na obou kontrolách možné cvaknout si pouze kontrolu bez soutěže nebo kvízu, body (a cvaknutí od hasiče) navíc si musíte zasloužit. Na kartičce jsou tyto soutěžní kontroly nahoře a je tam i vyznačeno, kdy je na místě obsluha. Třetí echt-hasičskou kontrolou je hasična s hospodou, kde budou kleštičky za barem a jejich použití bude podmíněno konzumací čehokoliv z hospody. Abyste na to měli čas, dali jsme na tuto kontrolu tzv. “stop time”, takže kdo ji bude mít procvaklou, tomu odečteme z času na trati 10 minut. Takže si nezapomeňte vzít s sebou nějaký peníze, tuším, že v hasičně se vám placení hodinkama vysmějou! :)

Jak se určuje pořadí:
Hlavním úkolem je posbírat co nejvíce bodů. Tedy prvním srovnávacím kritériem jsou získané body za nalezené kontroly po započtení případné penalizace za pozdní příjezd. Když nasbíráte například 350 bodů, ale přijedete 6 a půl minuty po limitu, získáte 20 penalizačních bodů, tedy máte výsledných 330 bodů. Druhým kritériem je čas, jaký jste na sesbírání bodů potřebovali. Když bude mít jiná hlídka také 330 bodů, ale přijede třeba minutu před limitem, bude v pořadí před vámi, protože na získání stejného počtu bodů potřebovala méně času. Pokud by ani po porovnání času nebylo možné určit lepší tým, rozhoduje datum a čas přihlášení týmu do závodu. Dřívější registrace je výhodou. Případné spory řeší ředitel závodu. Výsledky je možné zkontrolovat před závěrečným ceremoniálem, aby si je mohli všichni zkontrolovat a případně včas reklamovat.

Mapy:
Na závod připravíme speciální cykloturistické mapy v měřítku 1:45 000 pravděpodobně od SHOCartu. Čekejte mapy se zakreslenými kontrolami a bodovým ohodnocením kontrol. Mapy dostanete v okamžik startu, popis kontrol (pokud bude třeba) obdržíte při prezentaci. Pro orientaci v terénu je zakázáno využívat jakékoliv navigační systémy, navigace v mobilních telefonech apod.

Mapníky:
Rádi Vám půjčíme kobylkomapníky naší výroby. Budeme půjčovat mapníky otočné s rozměry 30 x 30 cm (více viz tento článek), za půjčovné 100 Kč. V případě potřeby Vám pomůžeme i s jejich montáží.
Mapníky si rezervujete přímo v rámci registrace na závod, platbu za jejich zapůjčení provedete až na místě, samostatně při vyzvednutí mapníku.

Doporučené vybavení:
Horské, krosové nebo trekingové kolo, občerstvení a pití na cestu, mobilní telefon, mapník a samozřejmě helma a jiné povinné vybavení. Na některých kontrolách se můžou hodit i nějaké peníze.

Startovné (prosím uhraďte do 7 dnů po registraci):
Startovné za dvojici je odstupňováno do dvou pásem:
600 Kč při platbě převodem do 17. října, později platba už jen na místě,
700 Kč při platbě na místě.
Bankovní účet pořadatelů je 2100241054/2010. Jako VS uvádějte telefonní číslo zadané při registraci. Při placení doporučujeme následovat instrukce z e-mailu potvrzujícího registraci, je zde mj. odkaz, kde najdete QR kód pomocí něhož zaplatíte nejrychleji. A také se zde dočtete, že týmy, které neuhradí registrační poplatek do 7 dnů od registrace, přesouváme mezi náhradníky. Teprve platba nám dává jistotu, že účast v závodu máte v plánu nebo že nedošlo k registraci bez vědomí zaregistrovaných. A pokud by vám to nakonec nevyšlo, níže jsou naše přívětivé storno podmínky.
Garantujeme vysokou jistotu využití Vašich peněz. Pokud se z Kobylek nakonec odhlásíte do 8. října, vrátíme Vám celý Vámi zaplacený obnos zpět. Později odhlášení dostanou zpět zaplacené startovné ponížené o 200 Kč. Těm, co se neodhlásí, ale na závod nepřijedou, startovné nevracíme. Pokud by nakonec nebylo možné akci uspořádat, vrátíme celý zaplacený obnos zpět.

Sponzorům a partnerům závodu nabízíme start zdarma, viz program pro sponzory!

Co dostanu za startovné:
Zejména parádně rozmístěné kontroly v kraji západních Krkonoš a Jizerek. V ceně startovného je dále čaj před závodem a teplé jídlo po závodě, to vše pro oba z dvojice. Motivací k závodění s ostatními mohou být i ceny, které máme připraveny pro první tři místa v každé z kategorií. A protože Vás budeme nutit zůstat na večer :), máme objednánu rockovou kapelu Kompress, která nám ten večer jistě parádně oživí. Vstup je také obsažený v ceně startovného.

Registrace:
Registraci týmu provádějte pomocí formuláře na této stránce. Vyberte si svoje startovní číslo a ovlivněte, kdy budete startovat. Vyšší čísla startují později. Maximální počet účastníků pro letošní ročník je 60 týmů. S registrací ale určitě neotálejte, pokud se do startovky nedostanete, stanete se pouhými náhradníky, kteří se pak budou dozvídat o uvolněných místech a budou se o ně muset rychle poprat. Registrace na místě budou pak už možné jen ve velmi v omezeném počtu.

Podmínky účasti:
Jsou na této stránce a určitě si je prosím důkladně pročtěte! Pokud s podmínkami nesouhlasíte, máte problém s pravidly uvedenými v těchto propozicích, neregistrujte se, nejezděte k nám a zamiřte za jinou zábavou.

Hygienická opatření:
Všichni účastníci, organizátoři i pracovníci budou povinni dodržovat aktuálně platná covidí nařízení vlády.

Kategorie:

1) N … Naděje (1 z účastníků je mladší než 18 let)
2) DD … Ženy
3) MD … Mix
4) MM … Muži

Ubytování, jídlo a zázemí:
Ubytování zařizujeme jen částečně, viz tato tabulka. Takže se případně ozvěte, pokud byste chtěli spát v nějaké uvolněné kapacitě, ve spacáku na Mexiku nebo si chcete vzít na sebe celý objekt Stodol. Větší detail k ubytování je v samostatném článku.

Parkování na místě bude řádně označeno.

Sponzoring:
Naše závody jsou našimi účastníky dobře hodnocené nejen díky organizačnímu nadšení našeho týmu, ale také díky tomu, že máme skvělé sponzory. Od roku 2020 jsme sponzory začali škálovat a péči o ně provádíme systematičtěji. Pokud byste měli zájem náš závod podpořit, pročtěte si podmínky a určitě se nám ozvěte. Jsme stále malá akce a každé podpory si umíme velmi vážit!

Plakát: