Popis závodu:
Ztracené kobylky jsou orientační závod dvojic na horských nebo trekových kolech bez přídavného pohonu (kategorii e-bike / elektrokol v létě nemáme). Je určen pro všechny, co rádi jezdí na kole, poznávají hezkou přírodu a občas se při tom dívají do mapy. Kobylky jsou určeny jak opravdovým sportovcům, tak amatérům nebo rodinám s malými dětmi. V rámci příprav umístíme na zajímavá místa v terénu dostatek kontrol a každé přiřadíme počet bodů podle obtížnosti jejího dosažení. Cílem účastníků je sesbírat co nejvíce bodů v časovém limitu. Trať si tedy volí každý sám, aby se včas vrátil a aby přitom sesbíral maximum bodů. Tedy každý sám … je to závod dvojic (případně rodičů s potomkem), tak se musíte dohodnout, což bývá někdy těžké. :) Ve dvojici se musíte pohybovat celou dobu závodu (musíte být od sebe nejdále “na doslech”) a pokud se rozdělíte, bude Váš tým diskvalifikován. Na všechny kontroly se musí dostavit oba z dvojice, v žádném případě nemůže zůstat jeden ze hlídky pod kopcem apod. Dodržování tohoto pravidla kontrolují na trati naši komisaři, kteří podvádějící dvojici vyloučí ze soutěže. Jízda ve dvojici má ale i výhody, je naopak povolena vzájemná pomoc ve dvojici, tedy klidně si vezměte gumicuky a až půjde do tuhýho, zapřáhněte toho silnějšího tahouna. Vzhledem k faktu, že se pohybujeme v přírodě, je pod hrozbou diskvalifikace zakázáno pohybovat se mimo cesty, tedy zejména zkracovat si cestu přes les nebo neposečenou louku.

Trať:
Trať závodu si volíte sami, podle toho, jaké kontroly zvládnete navštívit a jak moc budete bloudit. Cílem není navštívit všechny kontroly, ale navštívit ty, které Vám přinesou nejvíce bodů ve stanoveném limitu. Pozdní příjezd penalizujeme. Budeme se snažit ukázat Vám nejkrásnější místa okolí. Určitě vás poženeme do kopců i údolíček, abyste se trošku zapotili. A některé kontroly nějak šmrncneme tématem (Letos je to film Lotrando a Zubejda), aby byl celý závod zábavnější.

Výdej startovních sad:
Potvrzení účasti a převzetí startovních sad bude možné v pátek 14. června od 20:00 do 22:00 a v sobotu 15. června od 8:00 do 9:30 v areálu startu – cíle, tj. v areálu kempu Svatá Kateřina. Výklad trati provedeme v sobotu 15. června v 9:40.

Start:
Místo startu bude přímo v areálu kempu Svatá Kateřina. První dvojice vyjedou na trať v 10:00. Podle počtu přihlášených účastníků budeme volit počet zároveň startujících dvojic a rozestupy mezi nimi, tak, abychom mohli poslední dvojici vypustit na trať nejpozději v 11:00.

Cíl a vyhlášení výsledků:
Cíl bude na stejném místě jako start. Časový limit budou mít všechny kategorie 6 hodin od startu. Výjimku tvoří kategorie PL a MN, které mají časový limit 4 hodiny. Výsledky počítáme po vašem dojezdu a průběžně je zobrazujeme na projektoru a v mobilní aplikaci (aplikace je dostupná pouze v místě konání závodu – instrukce, jak ji zobrazíte, budou vyvěšené v prostoru registrací). Okolo 17:30 máme obvykle zkontrolované a zaznamenané všechny výsledky a okolo 18:00 pak slavnostně vyhlašujeme vítěze všech 9 kategorií a vítěze celkové.

Bodování, kontroly:
Kontroly umístěné v terénu obodujeme v rozmezí od 10 do 80 bodů podle obtížnosti jejich dosažení. Číslo kontroly udává zároveň bodový zisk dosažený po získání kontroly, tj. kontrola číslo 33 je za 33 bodů. Maximum dosažitelných bodů oznámíme v rámci výkladu trati. Jednotlivé kontroly označíme bílo-oranžovými orienťáckými lampiónky a na každou z nich umístíme orienťácké kleště (očíslované), aby nebylo možné jednotlivé kontroly zaměnit. Kleštěmi se procvakává hrací kartička. Od součtu získaných bodů za posbírané kontroly odečítáme penalizaci za pozdní příjezd. Prvních 5 minut 2 body za každou započatou minutu zpoždění, od 6. minuty 5 bodů za každou započatou minutu zpoždění, od 11. minuty pak 10 bodů za každou započatou minutu zpoždění. Pro kategorie PL a MN platí stejná penalizace od 6. až do 60. minuty zpoždění, a to 5 bodů za každou započatou minutu. Příjezd o více jak 60 minut po limitu znamená ve všech kategoriích diskvalifikaci. Nasbírané body kontrolujeme výhradně z neroztržené hrací kartičky. Pokud ji někdo ztratí nebo ji přiveze nezpracovatelnou, budeme muset jeho tým vyřadit ze závodu.

Ztracené kontroly:
Specialitou našeho závodu je, že ne všechny kontroly jsou zakreslené na mapě. K získání bodů z těchto kontrol je obvykle třeba troška fištrónu nebo zručnosti. Tyto kontroly mají vždy nějakou spojitost s aktuálním tématem Ztracených kobylek. Pro letošní rok je tématem česká pohádka Lotrando a Zubejda.

Jak se určuje pořadí:
Hlavním úkolem je posbírat co nejvíce bodů. Tedy prvním srovnávacím kritériem jsou získané body za nalezené kontroly po započtení případné penalizace za pozdní příjezd. Když nasbíráte například 350 bodů, ale přijedete 6 a půl minuty po limitu, získáte 20 penalizačních bodů, tedy máte výsledných 330 bodů. Druhým kritériem je čas, jaký jste na sesbírání bodů potřebovali. Když bude mít jiná hlídka také 330 bodů, ale přijede třeba minutu před limitem, bude v pořadí před vámi, protože na získání stejného počtu bodů potřebovala méně času. Pokud by ani po porovnání času nebylo možné určit lepší tým, rozhoduje datum a čas přihlášení týmu do závodu. Dřívější registrace je výhodou. Případné spory řeší ředitel závodu. Výsledky vždy zobrazujeme dostatečnou dobu před závěrečným ceremoniálem, aby si je mohli všichni zkontrolovat a případně včas reklamovat.

Mapy:
Na závod připravíme speciální cykloturistické mapy v měřítku 1:40 000 od Mapy.cz. Čekejte mapy se zakreslenými kontrolami a bodovým ohodnocením kontrol. Dvě mapy do dvojice dostanete v okamžik startu, popis kontrol obdržíte ve startovní sadě. Pro orientaci v terénu je zakázáno využívat jakékoliv navigační systémy, navigace v mobilních telefonech apod.

Mapníky:
I letos Vám rádi půjčíme kobylkomapníky naší výroby. Budeme půjčovat otočné mapníky s rozměry 30 x 30 cm (více viz tento článek), za půjčovné 120 Kč. V případě potřeby Vám pomůžeme i s jejich montáží.
Mapníky si rezervujete přímo v rámci registrace na závod, platbu za jejich zapůjčení provedete až na místě, při vyzvednutí mapníku.
Mapníky jiných dodavatelů letos nezajišťujeme.

Doporučené vybavení:
Horské, krosové nebo trekingové kolo, občerstvení a pití na cestu, mobilní telefon, mapník a samozřejmě helma a jiné povinné vybavení. Na některých kontrolách se můžou hodit i nějaké peníze.

Startovné:
Startovné za dvojici je odstupňováno do dvou pásem:
1000 Kč při platbě převodem do 12.6. (pozor ale na nutnost potvrzení registrace platbou do 7 dní po registraci, viz níže)
1200 Kč při platbě na místě. (pokud ještě bude místo, ale 12. června je poslední možnost zaplatit převodem).
Bankovní účet pořadatelů je 2100241054/2010. Jako VS uvádějte telefonní číslo zadané při registraci, případně přes QR kód, který získáte po registraci.
Sponzorům a partnerům závodu nabízíme start zdarma, viz program pro sponzory!

Garantujeme vysokou jistotu využití Vašich peněz. Pokud se z Kobylek nakonec odhlásíte do 30. května, vrátíme Vám celý Vámi zaplacený obnos zpět. Odhlášeným mezi 1. a 7. červnem vrátíme zaplacené startovné ponížené o 500 Kč. Těm, co se odhlásí později nebo se neodhlásí vůbec, startovné nevracíme. Pokud by nakonec nebylo možné akci uspořádat, převedeme všem zaplacené startovné do příštího roku nebo vrátíme celý zaplacený obnos zpět.

Co dostanu za startovné:
Zejména parádně rozmístěné kontroly v krásné přírodě Krkonošského podhůří v blízkosti vodní nádrže Les Království. V ceně startovného je dále čaj nebo šťáva před závodem, oběd po závodě (kuřecí směs, rýže), nápoj (pivo nebo limo), to vše pro dvojici. Motivací k závodění s ostatními Kobylkami mohou být i hodnotné ceny, které máme připraveny pro první tři místa v každé z kategorií a dále pak pro všechny zúčastněné děti je dětská medaile po dojezdu a diplom napíšeme komukoliv na vyžádání po vyhlášení nebo v neděli.

Registrace:
Standardní registrace budou spuštěny 27. ledna v 18:00. Pokud se naplní kapacita závodu, otevřeme registraci náhradníků. Popis toho, jak funguje systém pro náhradníky je v tomto článku.
Při standardní registraci si můžete vybrat svoje startovní číslo a ovlivnit tím, kdy budete startovat. Vyšší čísla startují později. Pokud potřebujete svoji registraci později změnit, je to možné. Po registraci obdržíte potvrzující e-mail, ve kterém je odkaz na editaci registračních údajů. Maximální počet účastníků pro letošní ročník je 210 týmů. S registrací a následnou platbou ale určitě neotálejte, i letos platí, že registrované bez úhrady přesouváme 7 dní po registraci mezi náhradníky. S tím, že toto pravidlo nebudeme uplatňovat do 31. 3.

Podmínky účasti:
Jsou na této stránce a určitě si je prosím důkladně pročtěte! Pokud s podmínkami nesouhlasíte, máte problém s pravidly uvedenými v těchto propozicích, neregistrujte se, nejezděte k nám a zamiřte za jinou zábavou.

A co večer?
Večer v sobotu se nikam nechystejte. Přichystáme pro vás určitě nějakou zábavu. Letos nám zase skvěle zahraje kapela Kompress.
Máme zázemí i pro případ deště a tak si večerní zábavu, které patří nekonečné probírání záludností kobylkotrati, určitě parádně užijeme. Ale pokud to půjde, proběhne večerní akce venku! :)

Kategorie:
1) MM … Muži
2) DD … Ženy
3) MD … Mix
4) MM+ … Muži nad 90 let věku v součtu
5) DD+ … Ženy nad 90 let věku v součtu
6) MD+ … Mix nad 90 let věku v součtu
7) MN … Mladší Naděje – jeden z účastníků do 10 let včetně, oba šlapou
8) SN … Starší Naděje – jeden z účastníků starší než 10 a mladší než 16 let, oba šlapou
9) PL … Pidilidi – jeden z účastníků ještě sám nešlape (vozíky, sedačky, kola na tyči, …)

Rozhodující pro určení kategorie je věk v den konání závodu a počítají se celé roky. Tedy starší než 10 let jste až dnem, kdy máte 11. narozeniny. Ještě více jsme toto složité téma rozebrali v tomto článku.

Ubytování, jídlo a zázemí:

K dispozici bude ubytování přímo v areálu kempu Svatá Kateřina, který máme na naši akci celý pro sebe. Objednávání na kontaktech uvedených na webu kempu bude možné od 26. února (provozovatelé jsou do té doby na delší zimní dovolené).

Ubytování v chatkách:
Chata 4 lůžka cena za noc 720,- Kč (méně osob v chatce nemá na cenu vliv)
Chata 6 lůžek cena za noc 1.080,-Kč (méně osob v chatce nemá na cenu vliv)
V chatkách jsou lůžkoviny. Povlečení na celý pobyt 50,-Kč za sadu. Můžete si přivézt svoje (nebo spacák) a za tuto položku ušetříte.
Chatky jsou elektrifikovány – tj. svítí tam světlo a mají elektrickou zásuvku.
Apartmán (pouze jeden) pro 6 osob cena za noc 1.500,-Kč (WC, spr.kout, kuchyň, lednice)
Chatka Velbloud pro 4 osoby cena za noc 1.100,-Kč (WC, spr.kout, kuchyň, lednice)
Za rezervace chatek bude účtována záloha.

Mapa kempu s čísly chatek

Naše rozvržení  areálu s vyhrazeným závodním prostorem:

 

Ubytování ostatní:
Stan 110,-Kč za noc
Karavan 150,-Kč za noc
Obytné auto 190,-Kč za noc
Auto 100,-Kč za noc
Osoba od 18 let 100,-Kč za noc
Osoba do 18 let 60,-Kč za noc
Pes 60,-Kč za noc

Sprcha je na mince 10,- Kč, 20,-Kč    Sprchy, které jsou nejblíže restauraci, jsou určené primárně pro ubytované v hlavní budově, využívejte proto hlavní sprchy. Viz plánek.

K dispozici bude také snídaně formou švédských stolů: pečivo, šunka, sýr, džem, máslo a čaj nebo káva

Další možnosti stravování:
Snídaně na objednávku – hemenex, míchaná vajíčka, párky a obložený talíř

Obědy, večeře (pátek, sobota, neděle)
• Kuře na paprice , těstoviny
• Guláš , houskový knedlík
• Pečené maso, knedlík , špenát
• Plněné knedlíky uzeným, zelí
• Pečené kuř. stehno , rýže
• Svíčková , houskový knedlík
• Řízek , bramborový salát
• Ovocné knedlíky
• Vždy je na výběr polévka

V sobotu se těšte opět na stánek s výběrovou kávou, kterou přijede vařit přímo pražírna Kofárna (neboli Beansmith.com).

Sponzoring:
Náš závod je našimi účastníky dobře hodnocený nejen díky organizačnímu nadšení našeho týmu, ale také díky tomu, že máme skvělé sponzory. Od roku 2020 jsme sponzory začali škálovat a péči o ně provádíme systematičtěji. Pokud byste měli zájem náš závod podpořit, pročtěte si podmínky a určitě se nám ozvěte. Jsme stále malá akce a každé podpory si umíme velmi vážit!

Plakát: