Na závod jsme jeli již v pátek a měli s dětmi a hlídači ubytování v RS Přimda. Vítalo nás slunné počasí a obrovské zařízení, ze kterého pronajímatel vyčlenil jedno křídlo pro závodníky Bike adventure. Areál byl poněkud sešlý, ale spaní ve dvou lidech v pokoji pro šest mělo velkou výhodu, že jsme tam měli spoustu místa. A protože tam byla i televize, viděli jsme v sobotu další provar Brazílie na MS.
V pátek kolem půl sedmé večer jsme se jeli, jak jinak než na kolech, zaregistrovat do Nové Vsi (7 km), do centra závodu. Krásné výhledy na Český les brzy vystřídala černá mračna a my okamžitě po prezentaci mazali zpět. Bohužel nás silný déšť po cestě pěkně spláchnul, takže jsme už v pátek večer měli většinu věcí mokrých a nepoužitelných na sobotní etapu.
V sobotu ráno bylo ale teplo, oblékli jsme, co zbylo suchého a vyrazili na start (9:12:00). Potkali jsme pár známých, obešli stánky od Havenu a Superioru a už jsme se chystali. Mapový start pro sobotní etapu byl cca 1,5 km od centra a hurá na první šestihodinovou etapu. Bodové ohodnocení kontrol jsme měli již od pátku, takže cíl byl jasný. Jet do Německa a pro 100 bodů u pramene Radbúzy. Určitě se po páteční průtrži vyplatilo jet po silnici, kontroly jsme nacházeli s velkou přesností a postupovali jsme při silnici na Železnou až k našim západním sousedům, kde jsme sebrali 30b u hranice. Zde došlo k chybnému rozhodnutí dojet si pro 50 b na kontrole u Pleše přes Německo. Cesty parádní, ale značení špatné, navíc jsem měl defekt. Takže jakmile to šlo, přes blata jako Král Šumavy, jsme přejeli fofrem zpátky do Čech a jali se stoupat a stoupat a stoupat. Na kontrole u bývalého kostela jsem si brnknul o drát u elektrického ohradníku, ale naštěstí to nemá na funkci rostlináře vliv. :-). Snědli jsme řízky a mazali pro tu stovku. Odtud to bylo až do vesnice Rybník parádní představení směrem dolů, ale posledních 5km na kontrolu bylo dost hustých. Dali jsme foto, jídlo a hurá zpátky do cíle. Měli jsme asi 1:30 času. Plán byl cestou sebrat 90 bodů a to se povedlo, i když kontrola bývalá náves v bývalé vsi za 30b byla opravdu náročná. Zde se také poprvé a bohužel ne naposledy dostavily křeče. Sjeli jsme do Bělé nad Radbúzou, kde na nás na krásném mostě čekalo 20 bodů. Zpátky nás čekalo cca 12 km po silnici. To by nebyl takový problém, ale téměř neustále se stoupalo, zde jsme provařili 12 minut, o které jsme přijeli pozdě do cíle. Ale dojeli jsme, i když po limitu a naše vyčerpání bylo opravdu velké. Získali jsme pěkných 324 bodů. Naši hlídači dětí nebyli po našem výkonu schopni poznat, zda se smějeme nebo brečíme :-). Dali jsme sprchu, umyli kola a už nás čekalo pivo a klobása, někoho i kafe a vafle. Večer se nesl ve znamení aktivního odpočinku s dětmi, návštěvy hotelu Kolowrat a pití a jídla a jídla a pití :-)
V neděli bohužel nebylo počasí až tak přívětivé, start 9:48:00 a před námi 4 hodinová etapa. Už v sobotu nám bylo jasné, kam pojedeme i jaký bude hlavní cíl. Ten byl mít alespoň 150 bodů, ale dojet v limitu. Nakonec se naše nohy poměrně solidně roztočily a přes kontroly v okolí Stráže jsme mazali na kontrolu za 80 bodů v místě, kde to vypadalo jako na cyklodálnici, akorát místa na tolik kol tam moc nebylo. Potom jsme najeli na silnici z Boru do Přimdy, sebrali po cestě ještě dvě dvacky a mazali na hrad Přimda. Zde v kopci na Nové Dvorce začalo lejt jako z konve a déšť nás bičoval až do cíle. Stoupání se vlastně nezastavilo až do Přimdy, ale morálka a vidina cíle nás hnala stále kupředu. Takže jsme si vyšlápli pro 60 bodů na zříceninu hradu Přimda, kde to fakt nešlo jet, někdy ani tlačit. Pak fofrem do cíle v Nové Vsi, kde jsme tentokrát byli o 8 minut před limitem. Naštěstí pro nás hned přijel děda a my mohli dát horkou sprchu a trochu se znormálnit. Získali jsme 260 bodů.
Celkově musím akci velmi pochválit, i když jsme tentokrát bydleli mimo centrum závodu. Perfektní mapové podklady od mapy.cz jsou pro mne výzvou. Možná byly kontroly až moc na viditelných místech. Čipy zajistily opravdu velmi rychlé výsledky. Jako organizátor podobné akce jsem ale viděl i věci, které by šly vylepšit. V ceně startovného nebylo jídlo ani jedno „blbý“ pivo. Cateringová společnost pracovala perfektně, ale nějak mi tam úplně neseděla. Asi proto, že to je pojato více profi než naše Kobylky. Závod je ale hlavně o místě, krajině a terénech a ty byly opravdu luxusní. Nemohu ani hodnotit sobotní večerní program, protože jsme bydleli jinde.  Absence fotografů mi také přišla divná, na kontrole za 100 bodů jsme foto opravdu čekali. Tyto drobnosti jako jídlo, foto a mlčenlivý profi přístup organizátorů jsou možná důvodem, proč letos nebyla naplněna kapacita 500 dvojic (ale to je jen můj názor). Prostě nic moc sranda :-) což je škoda. Věřím ale, že tato akce bude psát i 15tou kapitolu své existence a rádi opět dorazíme.
Největší uspokojení ale panuje z našeho výkonu, celkový zisk 584 bodů, 23. místo v kategorii MD+, celkem najeto asi 120 km, nastoupáno za 2 dny cca 2600 m. Opět jsme si potvrdili, že jsme silný tým a že „co tě nezabije, to tě posílí!“. Nezlomil nás defekt ani chybějící síly, vše jsme zvládli naprosto perfektně. Velký dík patří dědovi a babi, že se nám postarali o naše dvě šídla a dělali nám zázemí jako na Tour de France :-)

BA2014_Jana_a_Pavel

Bike adventure 2014, jaké to bylo?

4 komentáře u „Bike adventure 2014, jaké to bylo?

 • 21.7.2014 (7.52)
  Trvalý odkaz

  Mně přijde, že BA klesá počet účastníků z jiných důvodů – a sice:
  – terény v posledních letech sice byly hodně atraktivní, ale v odlehlých částech republiky (moc lidí z Moravy nejelo do Českého lesa, na Kralický sněžník to zas bylo hodně daleko ze západu Čech)
  – poměr cena/výkon zejména u ubytování v závodním kempu (=na louce se studenými provizorními sprchami) je hodně špatný, na druhou stranu při tak vysoké účasti se už těžko hledá zázemí v „normálních“ kempech, to mají menší závody jednodušší
  – a hlavně v posledních letech mi přijde, že roste počet dalších závodů, které jsou taky na vysoké úrovni (Kobylky, Transkras, Slídil, …), takže je větší výběr
  – sportovní úroveň, která mě osobně přijde to nejdůležitější (kvůli ní kousnu druhý bod výše a to ostatní mi nevadí nebo spíš vyhovuje), není tím nejdůležitějším pro tolik závodníků

  Reagovat
  • 21.7.2014 (8.01)
   Trvalý odkaz

   Ahoj Martine,
   ono také jsou závodníci čím dál více organizátory hýčkáni, což na BA moc není co se týče servisu ( ubytování, jídlo atd…), odlehlost je asi pravda…terény super dostupnost pro část lidí určitě komplikovaná…ale když jsem byl na BA v Orlických horách, taky to nebylo za rohem a bylo plno, ale to už je mnogo let nazád :-) Konkurence prostě nespí a takovej ten backround lidi hodně ocení. To ale nemá co dělat s tím, že sportovně je BA na velmi vysoké úrovni.
   Pavel

   Reagovat
 • 18.7.2014 (10.12)
  Trvalý odkaz

  Napadlo mě to samé, co Martina… asi jsem to špatně pochopili… :o) No já to mít, tak… tak stejně asi jinak a hlavně rychleji nejedu… :o) PK

  Reagovat
 • 17.7.2014 (12.08)
  Trvalý odkaz

  čtu dobře, že bodové ohodnocení kontrol jste měli už od pátku? Nějaká protekce? :)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..