Poprvé jsme o areálu pevných kontrol napsali loni v listopadu, když jsme začali hledat sponzory pro 9. ročník Kobylek. Co se od té doby v této naší aktivitě událo? No, není toho málo, i když “do země jsme ještě nekopli”.
Než totiž začneme někde kopat, musíme toho spoustu sehnat. Tak především souhlasy majitelů pozemků (a to nejen těch, kde budou kontroly, ale i těch, kudy budou lidé běhat), souhlasy dalších dotčených organizací (například ochránců přírody, LČR, městského úřadu, apod.). Dále potřebujeme podporu nějakého místa, kde by byl start a cíl, ideální bývá hospoda, rekreační středisko nebo informační centrum. Také potřebujeme mapaře, který vybraný prostor detailně zmapuje (uvažujeme o mapě pro orientační běh s měřítkem 1:10 000), v našem spolku nikoho takového zatím nemáme. Musíme také navrhnout, jak budou kontroly vypadat, vyrobit je a umístit pak v terénu. Spolu s tiskem map, případně kartiček a umístěním informační cedule to už bude závěrečná brnkačka. No, a protože všechno něco stojí (a mapování hodně), potřebujeme sehnat nějakej financ, tedy sponzory.
Ještě než sepíšu, co už máme, odpovím na zvídavou otázku, proč to chceme dělat. Je to asi podobné jako s pořádáním závodu. Chceme lidem poskytnout další možnost zábavy sportovního typu. Sami jsme už několik APK navštívili a myslíme si, že je to úplně skvělá věc, která je využitelná pro opravdové orientační sportovce, ale třeba i pro rodiny s dětmi. Na rozdíl od závodu je navíc APK k dispozici kdykoliv a komukoliv a vlastně bez práce, protože kontroly jsou již rozmístěny. A ano, chceme, aby za námi kromě závodu bylo vidět i něco trvalejšího. Myslím, že jako zdůvodnění to musí stačit. :)
A co jsme už zvládli? Hrubě jsme určili 4 možné lokality pro APK (všechny v blízkosti mých rodných Sklenařic) a začali jsme jednání s Městem Vysoké nad Jizerou, KRNAPem a CHKO Jizerské hory. Zvláště Město Vysoké se zdá být nápadem na APK nadšeno. Ale protože se zdá, že i v oblasti, která spadá pod ochranu KRNAPu a CHKO Jizerské hory, se půjde s ochranáři domluvit, z vybraných lokalit nyní dále rozvíjíme tu, která je v okolí Turnovské chaty. Tam se navíc podařilo sehnat silnou podporu majitelky paní Štěpánkové, čímž bychom měli výborné místo přirozeného startu a cíle. Paní Štěpánková podpoří projekt APK finančně a věnuje na závod poukaz na ubytování. Navíc poskytne ubytování zdarma všem sponzorům, kteří podpoří výstavbu APK, ve výši jejich příspěvku. A to už je něco, co by mohlo dobře motivovat, protože se příspěvkem dá nejen podpořit dobrá věc, ale pak také vyrazit na hory. Myslím, že se tohle plnění bude Algotechu líbit, ten nám totiž přislíbil na APK prvních 30 000 Kč. Dále jsme rozjeli shánění mapařů, máme už první indikace cen. (20-25 000 Kč za km čtvereční zmapovaného terénu). A také jsme zjistili, že na vybudování APK lze získat peníze od Českého svaz orientačních sportů, do kterého jsme již podali přihlášku. A Honza už má doma akátové dřevo, ze kterého bychom rádi vyrobili ty kontroly. Zatím ale nemáme vymyšleno, jak přesně taková kontrola bude vypadat.
Takže jak je naším zvykem, docela ten nápad rozvíjíme. Nakonec, teď ještě čas, najíždění kontrol začneme nejdřív v březnu. A když toho hodně připravíme do té doby, je možné, že bychom APK ještě letos otevřeli. Tak nám držte palce! Teda … kdybyste věděli o nějakém sponzorovi, dejte vědět! Stejně tak, potřebujeme sehnat spolehlivého mapaře, co nebude úplně kapitalista, protože dost peněz zatím fakt nemáme … Takže na nás prostě myslete, Kobylky! :)

Areál pevných kontrol – první krůčky

3 komentáře u „Areál pevných kontrol – první krůčky

 • Pingback:Areál pevných kontrol – jak pokračujeme? | MTBO Ztracené kobylky

 • 29.1.2020 (19.18)
  Trvalý odkaz

  Už je to 12 let, co jsem svoji mapařskou kariéru ukončil. Od té doby už dělám jen drobné aktualizace map pro SMIK http://www.safka.eu/smik/ a to je v posledních letech i můj v podstatě jediný kontakt s pěším orienťákem. Pak už jsem mapoval jen pro MTBO, o mé poslední větší aktivitě jsem psal článek  https://www.mtbo.cz/?f=tvorba-mapy-pro-mtbo-s-pomoci-kamery-na-helme&a=832. Tvorba MTBO mapy jde mnohem rychleji od ruky, na to bych si i troufnul, na mapování pro OB to chce víc času. Výhodou prostoru, co jste si vybrali, je, že se tam teď mají konat závody v lyžařském OB, viz http://skstudenec.cz/index.php/category/oos/lob2020/ – mapa pro ně by měla být dobrým základem. Kdybys chtěl nasdílet nějaké zkušenosti a kontakty, ozvi se, můžeme zajít na oběd. 

  Reagovat
  • 30.1.2020 (13.46)
   Trvalý odkaz

   Ahoj Martine, moc se rád se s Tebou uvidím. Oběd domluvíme asi líp po telefonu. Zavolám Ti.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..